יהודי קאיפנג

קהילת קאיפנג היא הקהילה היהודית העתיקה ביותר בסין. הקהילה נוסדה במקום במאה ה-11, כפי הנראה על ידי יהודים מהודו ומפרס שהגיעו מטעמי פרנסה, (העיר שהיתה עיר הבירה של סין היתה עיר מסחר ידועה שהיתה ממוקמת על דרך המשי הידועה). על הקהילה אנו למדים הן מכתבים של אנשי המערב שביקרו בעיר כמו מרקו פולו והן מכתבים סינים שכתבו השלטונות הסיניים בעצמם.


היהודים בסין, כבר מראשית התיישבותם בסין, התקבלו בסבר פנים יפות, מה שגרם להם הן להמשיך ולגור בעיר והן לאמץ את מנהגי המקום ואת תרבות המקום ולהיות למעשה קהילה יהודית הלכתית עם מאפיינים סיניים. למשל, לאחר התיישבות היהודים בעיר, הקיסר העניק למשפחות היהודים 7 שמות משפחה סינים יהודים, (Zhao, Zhang, Shi, Li, Jin, lao, Ai).

במשך השנים הרבות עברו על הקהילה טלטלות רבות. העיר הוצפה מספר פעמים מה שגרם להרס רב ולאובדן. הקהילה המשיכה לשרוד כקהילה יהודית עם בית כנסת וכ-13 ספרי תורה עד אמצע המאה ה19 אז נפטר הרב האחרון ולא נמצא כבר מי שימלא את מקומו. מעבר לשיטפונות שפקדו את העיר סין גם היא עברה שינויים פוליטיים רבים ומשמעותיים במשך השנים.

בשנים האחרונות, ישנה התעוררות מחודשת של חברי הקהילה המעוניינים לחדש את הקשר שלהם עם עם ישראל. התעוררות זו קבלה מענה לאחר שארגונים יהודיים ובראשם ארגון "שבי ישראל" נרתם למשימה המאתגרת. וכך בשנים האחרונות עלו מספר צאצאים מהקהילה ארצה, עברו תהליך גיור, וחזרו להיות חלק מהעם היהודי בסביבה המאפשרת חיים כיהודי. יש לציין כי על אף הקשיים הרבים ושינויי התרבות, מצליחים הצאצאים להשתלב בחברה ומשלימים את הפסיפס היהודי ישראלי המורכב והמוכר כל כך לכולנו.

במקביל, פועל ארגון "שבי ישראל" בסין בקרב צאצאי הקהילה המתגוררים בקאיפאנג. הפעילות כוללת תרגום חומרים לשפה הסינית, שליחת שליחים המגיעים למרכז "שבי ישראל" בעיר ומעבירים שיעורים לצאצאי הקהילה, סמינרים קצרים בתקופות החגים ועוד.

קבל את השבועון האלקטרוני שלנו

אנו שולחים סיפורים אישים ועדכונים ישירות לתיבת המייל שלך
לעולם לא נשלח דואר זבל

הפעילות שלנו

הקשרים עם חברי הקהילה

“שבי ישראל” מקיים קשר שוטף ואינטנסיבי עם צאצאי הקהילה היהודית עתיקת הימים בקייפנג. קשרים אלה באים לידי ביטוי באמצעות ביקורים אישיים, שיחות טלפוניות ודואר אלקטרוני. “שבי ישראל” מייחס חשיבות עליונה לקשר עם הקהילה הזאת בפרט, ועם השאר בכלל, על מנת לעזור להם בכל צרכיהם ולתמוך בהם בתהליך שיבתם אל עם ישראל. ארגון "שבי ישראל" הקים מרכז בעיר המשמש את חברי הקהילה כמקום התכנסות בשבתות וחגים ומקום בו מועברים שיעורים ע"י שליחים שנשלחים למטרה זו.

עזרה לעולים החדשים

ארגון “שבי ישראל” דואג לעולים מהקהילה הסינית מיום קבלת אשרת הלימודים לצורך גיור ועד להשתלבותם הן בעם היהודי והן בחברה הישראלית. התהליך כולל: קבלת אשרת לימודים, הגעה לארץ, לימודים בישיבה/מדרשה, גיור ועליה. יש לציין כי התהליך כולו מנוהל ומתוקצב ע"י הארגון. לאחר העליה ארצה וקבלת מעמד אזרח מן השורה, עוזר הארגון לעולים החדשים בהתאקלמות ובקשיים בכל תחומי החיים, זאת כדי לנסות לתת להם את הנחיתה הרקה ביותר במדינה חדשה, שפה חדשה, תרבות שונה ועוד.

סיפורים אישיים: יהודי קייפנג

  • טוביה גרינג מעולם לא היה בסין. גם כשגדל, הוא אף פעם לא פגש מישהו מסין. הוא אפילו לא היה אוהד של אוכל סיני מסוי...

  • יעקב וואנג, בן לקהילה היהודית העתיקה בקאיפנג, התגייר רק לפני שנה וכבר רוצה להיות הרב הסיני הראשון שמ...

  • כשהגעתי לישראל בשנת 2006, הודות לעזרתו של "שבי ישראל", ועברתי את תוכנית הגיור בבת-עין, זאת הייתה הפע...

חנות ספרים

אנו מוציאים לאור סידורים מיוחדים, ספרי חינוך, הוראה, יהדות והלכה במגוון שפות. אפשרות למשלוח בארץ ובחו"ל.